הצטרפות לאינדקס הדיאטנים פאב דיאט

הסופגניות מגיעות... לאכול או לא לאכול?

פורסם ב - 15/12/2011

מאת: איילת גוטרמן- דיאטנית קלינית וספורט

   שלח דוא''ל לכותב/ת

עכשיו כולנו בעיצומו של האתגר החדש- לעבור את חג חנוכה בלי לעלות במשקל, האם זה אפשרי?
תראו, הישראלי הממוצע מעלה 2 ק"ג בחנוכה. זה לא כל כך מפתיע בהתחשב בעובדה שבסופגניה אחת ממוצעת יש 500 קלוריות ובלביבה אחת 150-200 קלוריות. כמובן שככל שמשדרגים את הסופגניה עם מילויים וציפויים כך גם עולות הקלוריות, התענוג יכול להגיע גם ל800 קלוריות...רק לצורך השוואה, זה כמו לאכול 8 פרוסות לחם. אני יודעת, זה מתסכל ומאוד קשה לעמוד בפיתוי של הסופגניות והלביבות שצצות מכל עבר.. בהדלקת נרות, באירוח אצל החברים והמשפחה, בחגיגות של הילדים בגן ובבית הספר.. אבל אל תתייאשו. זה אפשרי בהחלט לעבור את החג ללא עלייה במשקל ולא תאמינו, גם עם כמה סופגניות ולביבות בדרך.
הבטחה לעצמנו לא לגעת בכל במטעמי החג – היא כנראה יעד שקשה מאוד לעמוד בו והוא גם מזמין הרגשה של כישלון ואכזבה כשאנו ניכנע לפיתוי וננגוס בסופגנייה המפתה.. חשוב לזכור שמותר לאכול הכל. רק צריך להגדיר כמה, איך ומתי.
הרעיון בכתבה הוא שבכל יום, עם הדלקת הנרות נוכל לאכול סופגניה או לביבה ועדיין בסוף החג המחוג של המשקל ישאר באותו המקום.

איך עושים את זה?


1. אם אתם אנשי לביבות וקשה לכם לוותר על לביבה או שתיים– תאכלו לביבה, אם אתם אנשי סופגניות תאכלו סופגניה. לא גם וגם באותו יום.
2. בכל יום שתרצו תאכלו או סופגניה אחת או 2 לביבות.
3. תאזנו את סך כל הקלוריות היומי שלכם בכך שתאכלו את הסופגניה/2 לביבות במקום ארוחה עיקרית ביחד עם תוספת של סלטים/מרק ירקות.
4. את הלביבות לא צריך לטגן בשמן עמוק, ניתן לטגן במחבת טפלון עם מעט שמן או לאפות אותן בתנור. ניתן להגדיל את הלביבה ולהוסיף לה ירקות(תוספת של סיבים תזונתיים ונפח ללא קלוריות) כמו למשל כרובית, פרסה, קישואים, בצל. כשמטגנים חשוב שהשמן יהיה חם וכך זמן בישול יתקצר וגם כמות ספיגת השמן.
5. עדיף לאכול סופגניה אחת גדולה על פני 2 סופגניות קטנות. כמות השמן בסופגניה קטנה הוא גדול יותר.
6. למקרים בהם אתם מתארחים אצל אחרים, הביאו איתכם סלט גדול, כדי להבטיח שיהיה לכם מה לאכול. גם הם ייהנו מהסלט…
7. אפשרות אחרת היא פשוט לאכול בבית לפני שיוצאים. תגיעו שבעים למפגש בלי צורך אמיתי לאכול.
8. במקרה בו אתם המארחים – נסו להגיש פשטידה במקום לביבות. כולם יוכלו לחסוך קלוריות אם יאכלו פשטידת תפוחי אדמה במקום לביבות מטוגנות… וכמובן סלט גדול כתוספת.
9. ואחרון חביב – הקפידו לצעוד במשך כשעה לפחות 4 פעמים בשבוע כדי לשרוף את עודף הקלוריות. שעת הליכה במהירות בינונית שורפת בממוצע 400-500 קלוריות.
ברגע שאתם בוחרים אם לאכול או לא לאכול ומבינים שמותר לכם רק במידה הנכונה ובאיזון הנכון, לא תרגישו רגשות אשמה בחג ותוכלו להגיד בכיף שקרה נס חנוכה.אולי יעניין אותך גם...

הנחיות כלליות לתזונה דלת כולסטרול ושומן רווי

הנחיות כלליות לתזונה דלת כולסטרול ושומן רווי

פורסם ב -23/09/2009

המשך...
תוספי התזונה המומלצים לנשים בכל שלבי החיים

תוספי התזונה המומלצים לנשים בכל שלבי החיים

פורסם ב -26/09/2008

דף מידע המפרט את הצרכים התזותיים שמאפיינים את הנשים ומציע תוספי תזונה להשלמת חוס...

המשך...
עורך התכנים באתר: רפי שטקלר - דיאטן קליני